WhatsApp Image 2021-06-30 at 12.33.51

Wicepremier Jarosław Gowin na spotkaniu ministrów ds. gospodarczych państw Procesu Berlińskiego

30 Czerwiec 2021

Proces Berliński to inicjatywa państw, która wspiera współpracę regionalną Bałkanów Zachodnich, uzupełniając i wzmacniając politykę rozszerzenia Unii Europejskiej. Spotkanie ministrów ds. gospodarki jest jednym z elementów poprzedzających lipcowy Szczyt Bałkanów Zachodnich, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Berlinie.

Współpraca w formacie Procesu berlińskiego została zapoczątkowana przez Niemcy w 2014 r. Skupia 10 państw UE (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Niemcy, Polska – jako jedyna z krajów Europy Środkowej, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy) i 6 krajów Bałkanów Zachodnich (Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna, Albania, Bośnia i Hercegowina, Kosowo). Polska dołączyła do procesu w 2018 r., a w 2019 r. objęła roczne przewodnictwo w procesie.

Format współpracy Procesu Berlińskiego ma dla nas szczególne znaczenie. W polskim interesie bowiem leży rozbudowa połączeń transportowych, energetycznych i cyfrowych, które pozwalałyby na zwiększanie powiązań szczególnie na osi północ–południe. Działania kierowane do państw Bałkanów Zachodnich są komplementarne wobec naszych starań podejmowanych w ramach Inicjatywy Trójmorza.- mówił wicepremier Jarosław Gowin podczas dzisiejszego spotkania ministrów ds. gospodarczych Procesu Bałkańskiego.