Gowin: Jesteśmy obozem patriotyzmu gospodarczego

– Wyliczenia pani prezes Szydło w ogromnej mierze pokrywają się z wyliczeniami ekspertów Polski Razem – powiedział w programie „Gość poranka” w TVP Info Jarosław Gowin, lider tego ugrupowania. Jednocześnie przyznał, że te wyliczenia „będą musiały być weryfikowane”. – Trzeba dokonać pewnej korekty jeśli chodzi o wpływy z VAT – ocenił.

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło przedstawiła w sobotę program gospodarczy swojej partii, a także koszt i źródła finansowania głównych obietnic. Według jej wyliczeń program 500 zł na dziecko, podniesienie kwoty wolnej od podatku i powrót do wieku emerytalnego 60/65 będą razem kosztowały 39 miliardów złotych.

„Wyliczenia pokrywają się, ale nie w stu procentach”

– To nie są życzenia, to są wyliczenia, które oczywiście mogą być kwestionowane i dyskutowane; my jesteśmy na tę dyskusję otwarci. Wszystkie prognozy makroekonomiczne muszą być oparte na pewnych założeniach, które trzeba poddać dyskusji – powiedział w TVP Info Jarosław Gowin.

Podkreślił, że „wyliczenia pani prezes Szydło w ogromnej mierze pokrywają się z wyliczeniami ekspertów Polski Razem”, choć jak podkreślił „nie w stu procentach”. Nie uważa jednak, by był to duży problem. – Dodatkowe wydatki to jest ok. 40 mld, w przypadku dodatkowych wpływów ponad 70 mld, czyli jest 30 mld zapasu – ocenił.

„W ciągu 2-3 lat radykalnie uszczelnimy system podatkowy”

Jarosław Gowin zapewnił, że zawarta w programie gospodarczym prawicy zapowiedź uszczelnienia systemu podatkowego nie jest tylko pobożnym życzeniem. – To jest droga obliczona na najbliższe 2-3 lata. (W tym czasie) jesteśmy w stanie radykalnie ograniczyć lukę podatkową – zapewnił.

MFW szacuje lukę podatkową w Polsce na 52 mld zł; Zjednoczona Prawica zakłada, że te 52 mld zł wejdą do budżetu. – Tu jest pierwsza różnica między wyliczeniami ekspertów Polski Razem i PiS. My rzeczywiście uważamy, że nie da się tego w 100 proc. wyeliminować. Tak samo trzeba dokonać korekty rzędu 2 mld jeśli chodzi o wpływy z VAT. Obliczenia ekspertów PiS oparte były na założeniu, że VAT wynosi 23 proc., a efektywny VAT to jest około 17 proc. To daje różnicę 2 mld – mówił polityk Polski Razem.

„Jesteśmy obozem patriotyzmu gospodarczego”

Jarosław Gowin przypomniał, że bardzo ważnym komponentem programu gospodarczego prawicy są duże inwestycje. – Myślę, że jeszcze jesienią przed wyborami pokażemy też nasz pomysł na coś w rodzaju centralnych ośrodków przemysłowych. Chcemy pokazać, w jakim regionie jakie branże gospodarki można potraktować priorytetowo – powiedział.

Wyraził przekonanie, że nie zabraknie na to pieniędzy. – W mojej ocenie wyliczenia, które przedstawiła pani prezes Szydło, zaznaczając zresztą, że to są wyliczenia szacunkowe, będą musiały być weryfikowane. Natomiast inwestycje w odbudowę polskiego przemysłu przekładają się potem na wzrost gospodarczy – zaznaczył Jarosław Gowin.

– My jesteśmy obozem patriotyzmu gospodarczego. Z jednej strony opodatkujemy zagraniczny kapitał – nie dlatego, że chcemy podnosić podatki, tylko dlatego, że podatki powinni płacić wszyscy w sposób sprawiedliwy. Z drugiej strony poprawimy warunki działania dla polskich przedsiębiorców – mówił gość TVP Info.

źródło: tvp.info

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *