Konferencja prasowa nt. frankowiczów w Łodzi

12 marca w Łodzi odbyła się konferencja prasowa nt. frankowiczów. Poniżej publikujemy treść wystąpienia Prezesa Zarządu Regionalnego Antoniego Hodaka.

„Witam Państwa serdecznie i dziękuję za przybycie! Nieprzypadkowo spotykamy się przed siedzibą banku Millenium. To bank, który obok mBanku i BPH jest jest liderem, jeśli chodzi o udzielanie kredytów we frankach szwajcarskich. Rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego jest nieudolny w sprawie problemów frankowiczów. Polska Razem Jarosława Gowina ma plan, jak pomóc osobom, które wzięły kredyty we frankach i które dziś często przeżywają osobiste dramaty ze względu na dużo wyższe raty kredytów związane ze zwiększonym kursem.

Mamy konkretne rozwiązania, które pomogą 500 tys. Polaków, frankowiczom, którzy dziś borykają się z dużymi kłopotami finansowymi. 19 lutego złożyliśmy, poprzez klub parlamentarny Sprawiedliwa Polska, projekty nowelizacji ustawy prawo bankowe i ustawy o kredycie konsumenckim. W naszych projekcie zapisaliśmy zmiany, których wprowadzenie rozwiązałoby problemy frankowiczów.

Rozwiązania, które proponujemy przyczynią się także do ograniczenia nieuczciwych praktyk stosowanych przez banki wobec kredytobiorców. Przede wszystkim proponujemy, by konsument, który zaciąga kredyt bankowy nie ponosił ryzyka kursowego większego niż 30% w stosunku do kursu waluty z dnia zaciągnięcia kredytu. Banki nie informowały potencjalnych kredytobiorców o możliwych negatywnych następstwach zaciągnięcia kredytu we frankach szwajcarskich. Takim zaniechaniem banki naruszyły prawo. Wobec tego ustawa powinna mieć zastosowanie również do umów kredytu, zawartych przed dniem wejściem w życie ustawy. W przeciwnym wypadku musielibyśmy uznać, że banki mogą skorzystać na działaniu sprzecznym z prawem.

Ponadto nasz projekt przewiduje, że bank nie powinien mieć możliwości wypowiedzenia umowy kredytu mieszkaniowego z powodu braku zdolności kredytowej kredytobiorcy, jeżeli kredyt został już wypłacony. Stoimy na stanowisku, że wystarczającym zabezpieczeniem dla banku jest zabezpieczenie hipoteczne na nieruchomości. Jak pokazał przykład afery związanej z Amber Gold, tak samo problem frankowiczów dowodzi, że rząd nie nie chce i nie potrafi chronić interesów Polaków. Widać w tej sytuacji wyraźnie, że państwo nie działa i woli stać po stronie silniejszych niż w obronie słabszych. W trosce o los setek tysięcy Polaków, którzy wzięli kredyt we frankach, apelujemy do premier Ewy Kopacz i posłów klubów parlamentarnych PO oraz PSL o poparcie dla projektów zmian w wyżej wymienionych ustawach.”

Oglądaj relację: tvp.pl

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *