Od dziś Prezydent Komorowski ponosi moralną odpowiedzialność za dramaty polskich rodzin.

Dziś Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację prawa o ustroju sądów powszechnych,  tą decyzją przywrócił większość, zreorganizowanych  przez poprzedniego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, sądów rejonowych.

„Prezydent, dziś, wystąpił w obronie stołków prezesów i korporacji prawniczych.  Ich interes okazał się ważniejszy od dobra obywateli”  – podsumował decyzję prezydenta Gowin.

Prezes Polski Razem, który będąc ministrem, podjął decyzje o zreformowaniu sądów rejonowych jest pewny słuszności podjętych przez siebie decyzji.

„Reformą należało objąć więcej sądów, ale  zgodziłem  się na kompromis polityczny. Jak widać nawet on, okazał się  nie do przyjęcia dla korporacji, samorządowców i  prezydenta” – stwierdził Gowin.

Gowin uważa, że należy pójść dalej, zlikwidować trójszczeblowość sądów, sędziowie funkcyjni powinni orzekać, a dopóki tak się nie stanie, ok. 200 sądów rejonowych powinno zostać połączonych, żeby sędziowie orzekali w dwóch, a nawet trzech sądach.

„Sędziowie nie mogą być kastą, stawiać się powyżej obywateli. Wydajemy na sądownictwo więcej niż inne kraje Unii Europejskiej, a polskie sądownictwo jest w opłakanym stanie.”

Prezes Polski Razem  jeszcze raz przypomniał jaki był cel jego reformy.

„Sprawy miały być szybciej rozstrzygane, chodziło o pomoc ludziom poprzez skrócenie czasu oczekiwania, zlikwidowanie kolejek i  wyrównanie poziomu obowiązków sędziów z ośrodków mniejszych i wielkomiejskich.”

Jarosław Gowin w mocnych słowach odniósł się do decyzji prezydenta.

„Prezydent ponosi moralną odpowiedzialność za dramaty polskich rodzin. W kolejnych latach trzeba będzie rozstać się z nadzieją na to, że sprawy będą szybko rozstrzygane. Ludzie przeżywają dramaty w związku z długim oczekiwaniem na wyrok.  Takich dramatów będzie więcej, to obciąża od dziś także sumienie prezydenta Komorowskiego. (…)Sprawiedliwość wyegzekwowana po latach jest szyderstwem.”

Prezes Polski Razem Jarosław Gowin zakończył konferencję stwierdzając, że sędziowie powinni działać dla dobra obywateli. „Prędzej czy później znajdzie się odważny minister gotowy do przeprowadzenia potrzebnych reform.” – powiedział.

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *