WhatsApp Image 2021-09-20 at 13.25.45

Prezes Jarosław Gowin na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

20 Wrzesień 2021

Prezes Jarosław Gowin bierze udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym, który rozpoczął się dzisiaj w Centrum Kongresowym w Katowicach. Organizatorzy przewidzieli 100 debat na 100 najważniejszych dla polskiego biznesu tematów. Wątkiem przewodnim są zmiany, jakie wymusiła pandemia.

#PolskiŁad w oczywisty sposób uderzy w kondycję mikro, małych i średnich rodzinnych polskich firm, które są kołem zamachowym rozwoju gospodarki podczas ostatnich 30 lat. – briefing prasowy z udziałem posła Andrzeja Sośnierza

Konsekwencją #PolskiŁad będzie przyspieszenie, i tak galopującej już dzisiaj, drożyzny. – briefing prasowy z udziałem posła Andrzeja Sośnierza

Byłem fanem Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Uważałem, że to jest szansa na wyrwanie Polski z pułapki średniego wzrostu. Tymczasem #PolskiŁad, w warstwie podatkowej, jest całkowitym zaprzeczeniem strategii proinnowacyjnej i prorozwojowej.

#PolskiŁad jest skokiem na kasę tej nieco zamożniejszej części społeczeństwa po to, żeby te pieniądze trafiły do grup społecznych, które są wyborczym zapleczem Prawa i Sprawiedliwości.

To, co zaproponował rząd w #PolskiŁad stanowi wielki zamach na polską klasę średnią. Oznacza, że od 1 stycznia 2022 r. miliony polskich przedsiębiorców będzie płacić podatki przynajmniej o 30% wyższe. – briefing prasowy z udziałem posła Andrzeja Sośnierza

Rozwiązania podatkowe, które forsuje Mateusz Morawiecki, to są rozwiązania socjalistyczne. Nieprzypadkowo jedno tylko środowisko, czyli Partia Razem – środowisko skrajnie marksistowskie, akceptuje wstępną wersję podatków zaproponowanych w #PolskiŁad. 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nakłady na służbę zdrowia muszą rosnąć. Nie kwestionujemy celu jaki postawił rząd – wzrostu nakładów na służbę zdrowia do poziomu 7% w ciągu kilku lat. Jesteśmy jednak przekonani, że można to osiągnąć innymi metodami, chociażby przez przekierowanie części składki rentowej.