WhatsApp Image 2021-08-21 at 11.42.40

Stanowisko Porozumienia w sprawie kryzysu migracyjnego

21 Sierpień 2021

Dzisiaj podczas konferencji prasowej rzecznik Magdalena Sroka przedstawiła stanowisko Porozumienia na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz kryzysu migracyjnego.

STANOWISKO W SPRAWIE KRYZYSU MIGRACYJNEGO.

W związku z wydarzeniami w Afganistanie i groźbą kolejnego wielkiego kryzysu migracyjnego Zarząd Krajowy Porozumienia Jarosława Gowina oświadcza:

  1. Wzywamy rząd do podjęcia wszelkich działań niezbędnych do ewakuacji do Polski wszystkich obywateli Afganistanu (wraz z rodzinami), którzy współpracowali z polskimi żołnierzami, służbami specjalnymi i dyplomatami. To nie tylko nasz obowiązek moralny. To także kwestia wiarygodności polskiego państwa.
  2. W obliczu kryzysu na granicy polsko-białoruskiej postulujemy objęcie opieką kobiet i dzieci. Ten akt humanitaryzmu w niczym nie zagraża bezpieczeństwu naszego państwa. Popieramy natomiast stanowisko rządu, by nie ulegać działaniom o charakterze wojny hybrydowej prowadzonej przeciw sąsiadom przez reżim prezydenta Łukaszenki i nie pozwalać na przekroczenie granicy osobom stanowiącym potencjalne zagrożenie terrorystyczne. Zwracamy też uwagę, że granica polsko-białoruska jest zarazem granicą Unii Europejskiej. Polska polityka migracyjna powinna być koordynowana z pozostałymi państwami unijnymi, tym bardziej że – inaczej niż w latach 2014-2015 – nasi partnerzy z Europy Zachodniej kierują się realistyczną oceną sytuacji i wskazują na konieczność rozwiązywania problemu imigrantów przez tworzenie dla nich bezpiecznych miejsc pobytu na terytorium lub w bezpośrednim sąsiedztwie ich krajów ojczystych. Apelujemy, by polski rząd nie szczędził środków i wysiłków w niesieniu tak zakrojonej pomocy humanitarnej.
  3. Zwracamy się do rządu o podjęcie rozmów na temat kryzysu migracyjnego z partiami opozycyjnymi. Równocześnie apelujemy do wszystkich środowisk politycznych, by w sprawach wspólnego celu, jakim jest bezpieczeństwo Polek i Polaków, mówić jednym głosem. Tu nie ma miejsca na spory partyjne.