Wipler u Warzechy: po 1989 roku rozsypała się koncepcja prawa

Gdy państwo pomyli się na korzyść zbrodniarza, nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa obywatelom  – mówił Przemysław Wipler w rozmowie z Łukaszem Warzechą. Rozmowa dotyczyła opuszczenia przez Mariusza Trynkiewicza więzienia, polskiego wymiaru sprawiedliwości i ewentualnej możliwości przywrócenia w Polsce kary śmierci.    

 

– „To pokazuje jak się rozsypała koncepcja prawa. Te wszystkie gwarancje praw obywatelskich stworzyły taką architekturę prawną, że gdy państwo jest zbyt łaskawe nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa swoim obywatelom.” – stwierdził Wipler.

Wipler odpowiadał też na pytania dotyczące ewentualnego przywrócenia w Polsce kary śmierci. „Ja mam mieszane uczucia, ale są takie przypadki, np. Mariusz T., że aby sprawiedliwości stała się zadość, kara śmierci mogłaby zostać wykonana i myślę, że by nikogo nie oburzyła. Podstawowym argumentem przeciw karze śmierci jest dla mnie nieudolność całego systemu sprawiedliwości. Kara śmierci to jest dopuszczalna kara, powinniśmy rozważyć powrót do kary śmierci, ale jednocześnie powinniśmy naprawić wymiar sprawiedliwości. (…) W Polsce 90% Polaków jest za karą śmierci, 90% elit jest przeciwko karze śmierci. Gdyby działała zwykła demokracja, gdybyśmy zrobili referendum, to nie mam wątpliwości, jaki byłby rezultat.” – mówił poseł PRJG.

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *